// //

FCE

FCE (First Certificate In English)

İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenler için üçüncü seviyeyi teşkil eden FCE, upper-intermadiate seviyesinde İngilizce bilen katılımcılar için hazırlanmış bir sınavdır. FCE yazılı ve sözlü konuşulan İngilizceyi iş veya eğitim amaçlı kullanmak isteyenler için ideal bir sınav olup çok çeşitli eğitim kurumları tarafından kabul edilmiştir.

Sınav içerik olarak 5 Bölümden Oluşmaktadır.

Okuma (Reading)

Adayların kısmen gerçek çeşitli olaylardan hazırlanmış metinleri okuyabilme becerileri ve bir metnin özünü, ayrıntılarını ve yapısını anlama ve anlam çıkarma becerileri test edilir.

Yazma (Writing)

Adayların uzmanlık gerektirmeyen çeşitli konularda belli bir amaca ve okuyucu kitlesine yönelik yazı yazabilme becerisi test edilir (örneğin mektup, makale, rapor ve kompozisyon). Bölüm 2 de yapılması gereken kısımlardan bir tanesinde adayların, beş hazırlık kitabından kendi seçtikleri birini okunmaları gerekmektedir.

Konuşma (Speaking)

Standart test formatında iki aday ve iki sınav görevlisi görüşme yapar. Adayların soruları cevaplayabilmesi ve İngilizce dilinde karşılıklı görüşme yapabilmesi beklenir.

Dinleme (Listening)

Adaylara kısa alıntılar ve daha uzun monologlar, duyurular ve radyo programlarından alıntılar, haberler, röportajlar vs dinletilir. Bunlar orta  seviyenin üstünde metinlerdir. Ayrıntıların ve özünün kavranması ve anlam çıkarılması istenir.

İngilizcenin kullanımı (English in use)

Adayların çeşitli bölümlerde istenilenleri yaparak İngilizce bilgisi ve hâkimiyetini göstermesi beklenir. Yapılması istenilenlerin bir kısmı özel olarak hazırlanmış metinlere dayanır.

YETENEK
SORU / BÖLÜM
SÜRE/ DK
Reading
Okuma parçası
75
Writing
Kısa bir makale ve paragraf
90
Speaking
Verilen konu üzerinde konuşma
14
Listening
Öykü, paragraf ve makale
40
English in Use
Gramer ve kelime bilgisi
45

Sınav Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanmış olup, İngiltere ve diğer ülkelerdeki tanınmış sınav merkezlerinde yapılmaktadır. Sınavlar her yıl Haziran ve Aralık aylarında yapılmaktadır.Sınav başvurusu sınav tarihinden en geç 2 ay önce yapılmak zorundadır. Sınav ücreti £ 75.00’ dır.

Türkiye’de FCE testinin yapıldığı yerler:

SIMON GREEN

BRITISH SIDE ENGLISH LANGUAGE SCHOOL

BARBAROS BULVARI AKDOGAN SK.NO.43

BESIKTAS

ISTANBUL

TURKEY

Tel: 90 212 327 2701

Fax: 90 212 327 94 72

E-mail: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir Bu e-Posta adresi istenmeyen postalardan korunmaktadır, görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Internet: http://www.britishside.com


Mr. TOM GODFREY

INTERNATIONAL TRAINING INSTITUTE

BEYOGLU IS MERKEZI KAT. 5

361-365 ISTIKLAL CAD.

BEYOGLU

80050

TURKEY

Tel: 90 212 2459991

Fax: 90 212 2450398

E-mail: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir Bu e-Posta adresi istenmeyen postalardan korunmaktadır, görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Internet: http://www.iti-istanbul.com

Yurtdışından FCE hakkında bilgi alabileceğiniz adres ve telefon numarası :

UCLES

The Administration and Systems Division

1 Hills Road

Cambridge CB1 2EU

United Kingdom

 

Tel:+44-1223-553 311

Fax:+44-1223-460 278

E-Posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir Bu e-Posta adresi istenmeyen postalardan korunmaktadır, görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Web: www.cambridgeesol.org

Prestige English Copyright © 2011

Materyal